Kniha TÁTOHRANÍ

... aneb jak být šťastný při hraní s dětmi.

Výchova dětí ze strany mužů začíná u hraní. Táta, který si hraje často se svými dětmi, jim otevírá obrovský prostor kreativity a poznání, posiluje v nich sebedůvěru, učí je respektu a věnuje jim spoustu lásky.

  • Ukázka z knihy

    Nechcete kupovat zajíce v pytli? Tomu naprosto rozumím a proto jsem pro vás připravil náhled z mé knihy Tátohraní.

Stalo se vám někdy, že jste si chtěli hrát s vlastním dítětem, ale došly vám nápady?

Mě ano a byl jsem z toho dost frustrovaný.

Dcerka za mnou přišla, a Tatí vymysli nějakou hru. A já nic. Žádné ťuknutí. Tak jsem ji odbyl, že snad později. A pak taky nic. Dost mne to mrzelo.

Tak jsem to udělal jinak. Začal jsem si hrát s dětmi, když jsem já chtěl, byl jsem odpočinutý a naladěný na hru. A nápady začaly chodit samy. Pak už stačilo si je jen poznamenat, a v další podobné situaci po nich sáhnout. To ale nestačilo – občas se to nepovedlo, občas se někdo ztratil nebo zranil.

Postupným učením se z chyb jsem ale dospěl k dobře vybroušenému diamantu – aneb Jak být šťastný při hraní s dětmi.

V TÉTO KNIZE SE DOZVÍTE

PROČ SI HRÁT?

K čemu vlastně slouží hraní s dětmi

JAKÉ JSOU POTŘEBY DÍTĚTE

Jaké jsou vývojové fáze dítěte a co dítě potřebuje

JAK TVOŘIT HRY?

Jak tvořit ty správné hry a spoustu her jako příklady

Říká se, že o děti mají pečovat maminky. Ale bez táty a jeho pozornosti je vývoj dítěte narušen. Tato kniha vám ukáže, jak to může být pro táty snadné.

Reference

Když jsem četl ebook, vzpomněl jsem si na hru ze strany 81. My jsme tomu říkali Otroci.Mastili jsme to o hodině ve škole pořád.Bavilo nás to víc než piškvorky.

Já a Tátohraní

Jmenuji se Petr Suchý a založil jsem projekt Tátohraní, který podporuje táty ve výchově dětí. 

Současná kultura tlačí táty zejména do role živitele rodiny, a ten pak nemá čas se věnovat dětem. Děti tak přichází o podstatný vzor. Měli by vidět tátu při práci, při odpočinku, při zábavě. 

Při hraní s panenkami jsem umdléval...
A zábava – ta začíná hrou. Hrou, která přirozeným jednoduchým způsobem rozvíjí všechny stránky dítěte a připravuje ho na dospělý život. Když se mi narodila první dcera, netrpělivě jsem čekal až doroste do věku, kdy nebude jen pasivně ležet v postýlce, ale budeme si moci aktivně hrát. Trvalo to docela dlouho. Začali jsme jednoduchými pohybovými hrami. Později jsem používal jednoduché hry na schovávanou a honěnou. Když ale chtěla, abych si hrál s ní její hry například s panenkami, tak mi to moc nešlo. Často jsem u toho umdléval, nebavilo mne to a rychle jsem se unavil. Místo toho jsem raději vymýšlel hry, které bavily nás oba.

Založili jsme partu dětí, pak klub Čtyřlístek...
Když se narodila a povyrostla další dcera, bylo nás na hry více a musel jsem zapojit fantazii, aby hra byla vhodná pro obě dvě. A když mi povyrostl syn, byl z toho základ dobré party. Tak jsme založili Sedmu, partu dětí, která trávila středeční odpoledne hrami venku. Tato činnost mne tak naplňovala radostí a smysluplností, že jsem po odchodu z práce založil Klub dětí a mládeže Čtyřlístek a věnuji se hraní s dětmi profesionálně. 

Spokojené děti a rodiče ...
Když budete chtít, můžete se to naučit také. Vaši kamarádi vám budou závidět, jejich ženy vás budou obdivovat a děti vás budou milovat. Mám spoustu dobrých referencí z kroužků, které vedu. Děti jsou nadšené a rodiče spokojení. Pořádám také akce, kam jezdí tátové s dětmi, a tábory.

Cesta k tomu ale snadná nebyla ...
Než jsem tohle všechno dokázal, tak jsem ale promrhal spoustu energie pokusy a omyly. Jedním z prvních byla nejistota, s jak starým dítětem si vlastně můžu hrát a na co? Když muž vidí zranitelné miminko v peřince, neumí si úplně představit, jak s ním má vlastně zacházet. Když už dítě povyroste a muž ho dokáže pochovat, dotýkat se ho a dělat s ním další věci, stejně neustále myslí na to, aby mu neublížil hrubým zacházením. Představa, že se mu dítě rozpláče a okolo nebude maminka, která by ho uklidnila, ho může znejistět natolik, že se aktivitám s dítětem raději vyhýbá. Někdy naopak může zvolit příliš jemný a tolerantní způsob, který dítě rozmazluje. Hledání rovnováhy i v této oblasti života je dlouhý proces.

Jak si hrát a přitom se bavit ...
Také se mi často stávalo, že při určitém hraní s dětmi jsem byl velmi rychle unavený a téměř jsem u toho usnul, což děti nerady viděly a mne to mrzelo. Občas také některé hry děti nebavily, jiné zase nebavily mne. Dnes už vím, jak na to, aby hraní bavilo oba a přinášelo nám uspokojení a někdy i dodatečnou energii.

Když už jsem přišel na to, jaké hry budou bavit nás oba, řešil jsem hlavně další dvě otázky: Kde vzít na hraní čas a energii? Je hra dostatečně bezpečná a zajímavá? Odpovědi na tyto otázky  a spoustu dalších najdete na v mé knize Tátohraní aneb jak být šťastný při hraní s dětmi.